Co vede vegany k veganství?

Ahoj všichni!
   Právě jsem se jako dost slušně naštvala, protože jsem vegan už skoro 5 měsíců a nejsem schopná si najít nějaký recepty, nebo si o tom něco přečíst, každopádně jsem si teďka rozečetla Raději vidličky než nože / Forks over knives a jako...štve mě ta dnešní doba, kdy dokroři dostávaj zaplaceno za to, že do vás narvou chemii, protože na nic jinýho ani ve většině případů nepřijdou a kdy vám do hlavy cpou, že bez masa v podstatě žít nemůžete.
   Jak už jsem říkala/psala v minulém článku, moje snaha o veganství neměla důvody, jako u většiny veganů, nicméně teďka, když tomu rozumím o něco víc, se připojuju i k těm, co hlásají cruelty-free a něco ve stylu meat is murder.

   Jako první bych asi začala tím, že nechceme zbytečně zabíjet zvířata. Proč bychom měli brát život někomu, kdo si to nezaslouží? Několikrát jsem slyšela lidi říkat, že mají rádi zvířata a pak si do pusy narvali chleba s máslem, šunkou a sýrem. Řeknete si 'Dobře, ale proč teda vegan, proč ne jen vegetarián? Vždyť mlíkem a sýrem nikoho nezabíjíš!' Takže si myslíte, že kráva produkuje mlíko samovolně a musíme jí ho brát, jinak by se jí tam ucpalo a udělal se z toho tvaroh? Upřímně, slyšela jsem to už mockrát a musím to jen vyvrátit. Kráva musí být uměle oplodněna, tudíž znásilněna, odnosí si tele (kravátko), porodí, vezmou jí ho (ono ani to mlíko neochutná) a buď vám ho semelou do konzerv pro psy a nebo vám skončí na talíři jako telecí, pak krávu znovu znásilní... Nechápu, proč by mělo být 'normální' zabíjení a jezení drůbeže, skotu a prasat, ale ne psů, koček a morčat? Je to jako bych řekla, že ženský by neměly mít tolik práv a vůbec svobodu, nebo že lidi tmavší pleti jsou něco míň a proto bysme se od nich měli stranit. Nedává to smysl, že?
   Pak je tu taky slušnej dopad na životní prostředí, kdy je při zabíjení dobytka vypouštěno do ovzduší podstatně víc škodlivých plynů, než kolik vyprodukují všechna vozidla. Polopaticky je kráva horší než auto, minimálně o několik desítek %. Pokud jde o odlesňování...Jak je nám ze základky známo, stromy přijímají oxid uhličitý a produkují kyslík, jenže pokácené stromy tenhle plyn samy produkují! Téměř 70% půdy v Amazonii je aktivně používáno jako pastviny pro dobytek, za každý hamburger je tedy prakticky zničeno 5 metrů čtverečních tohoto pralesa. K znečištění vod, možné ztrátě ohrožených druhů, globálnímu oteplování a půdním erozím se ani nebudu vyjadřovat, protože by to byl kilometrovej článek. Nicméně bych chtěla nadzvednout informaci, že podle Senátu v roce 1997 vyprodukují zvířata, pěstovaná na porážku až 130x více odpadu než celá lidská populace.
    Dalším bodem a zároveň asi mým dnešním posledním je vliv na zdraví. Podle pár vědeckých spekulací konzumace živočišných produktů vytváří či napomáhá při tvorbě diabetu, rakoviny, lupusu, osteoporózy, mrtvice, astmat a spousty dalších dnes již obvyklých onemocnění, na které rožně zemře několik statisíců lidí.
   Lidi jedí živočišné produkty ze tří prostých důvodů - pohodlnost, chuť a zvyk. Navíc nám to všude nutí a nedostatečně vzdělaný člověk v tomhle 'oboru' tomu bude věřit a pak postupně i šířit dál. Milionkrát jsme totiž všichni slyšeli, že budeme mít silnější kosti, když budem pít mlíko, jenže nám neřekli zbytek. Nechci tu působit nějak mega vzdělaně, protože fakt nejsem, jen propaguju to, čemu věřím, co uznávám a co používám. Nic víc v tom není. Žádná reklama na marinovaný tofu.
Miluju vás,
Vaše Silvi

6 komentářů

 1. Určitě máš pravdu v tom, že masnej průmysl je zlo, ale bohužel si nemyslím, že je veganství konečným řešením. Nedomýšlí ekonomické aspekty téhle problematiky. Kdyby upadl masný průmysl, bude se rozvíjet jiný, tisíce lidí by bylo bez práce. Ať už lidi, kteří dělají na farmách, jatkách, v obchodech, lidi kteří maso třeba jen převážejí, lidé kteří kontrolují jeho kvalitu. Odpověď jak proti tomuhle bojovat bohužel není jednoduchá. Vegani mi nevadí, rozumím jejich myšlenkám i názorům a i když sama často upřednostním tofu před masem, není pro mě veganství řešením právě díky zmíněným důvodům. Osobně bych to asi řešila podporou malých farem a chovů, kde se jedná se zvířaty slušně. Myslím, že pokud se na maso zabije zvíře, které vyrůstalo bez stresu, hormonů, nikdo ho násilím nekrmil apod, není na tom nic špatného. Je ale pravda, že to je prostě kapka v moři a ani podpora drobných chovatelů a přísnější normy nás masného a mlékárenského průmyslu se vší jejich brutalitou nezbaví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jde hlavně o to zdraví...jde prostě o to pochopit, že to není zdravý a tělu přirozený. Verze s malýma farmama se mi líbí...jenže ne pokud jde o maso. Něco jako humánní vražda neexistuje. S tou prací je to pravda..ale nepočítám s tím, že budou kvůli Silvi a zvířátkům všichni vegani, a řezníci přijdou o práci..jde o kompromis, kterej nejsme schopni udelat, aspoň teda většina z nás, proto jsou tu takový extrémy jako vegani a meateaters. Ale upřímně...dělám to hlavně z toho důvodu, že mi jde o moje zdraví, zvířátka jsou takovej bonus. :)

   Vymazat
 2. Ja len taký detail, čo sa stane so zvieratami, ak ich prestaneme konzumovať? Vypustíme ich do prírody, kde po jednom zahynú? Tieto zvieratá nedokážu prežiť v prírode :) Alebo sa o nich budú ľudia starať? A kto sa bude starať o úžitkové zvieratá bez úžitku??
  Morčatá, psy a mačky sa nejedia preto, lebo sú to spoločenské zvieratá :) Stačí si to naštudovať.
  A inak prirovnávať ženské práva a rasy ľudí k jedeniu zvierat, tak niečo nie je v poriadku s tebou...
  A ak chceš prirovnávať životy iných žijúcich tvorov k tomu ľudskému... Ako to že ti nevadí zabíjať muchy? Komáre? Pavúky? Veď oni sú tiež nevinné a majú právo na život, prečo ich chceš zbytočne zabiť? niečo ako humánna vražda predsa neexistuje :)

  Inak k zdravotnému hľadisku... Mäso je vraj nezdravé... Preto ho ľudia v minulosti jedli 3x viac ako dnešní a úmrtnosť na rakovinu, mŕtvicu, infarkty bola nižšia.
  Áno, mäsá majú nevhodný vplyv na telo človeka, ale nie kvôli samotnému mäsu, ale kvôli látkam, ktoré sa do neho dávajú. Preto sú malé farmy lepšie :) Ak by sme chceli vhodnosť jedál riešiť dopodrobna, tak nemôžme jesť nič, pretože všetko je svojim spôsobom nezdravé.. Aj to umelé tofu, o ktorom hovoríš.
  Že mäso je pre človeka neprirodzené? Sme všežravci. Odopierať telu to, čo tvorilo súčasť jeho stravy milióny rokov je neprirodzené :)
  Netreba veriť všetkému, čo píšu vegánske weby, ale spýtať sa doktorov.. alebo stačí len porozmýšľať.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen detail pro tebe: Proč si myslíš, že by ty zvířata v přírodě samy nepřežily? To si vážně myslíš, že kdyby jsme z týhle planety zmizeli, že všechny zvířata pochcípaj? To my jsme si je takhle přizpůsobili a naučili, kdyby jsme je nechali na pokoji a nestarali se o ně, vedli by poklidnej život, nikdo by je nezabíjel po pětině jejich života, v kterým si neužili vlastně vůbec nic a ještě trpěli. O tyhle zvířata není potřeba se starat, postarají se o sebe samy, když se jim do toho nebudem motat.
   Kdo ale určil, že morčata, psy a kočky budou společenský zvířata? Taky tu nikdo neurčuje, že ženský budou mít míň práv, protože jsou to 'jenom' ženský a nejsou to chlapi.
   Opravdu máš pocit, že zvířata jsou něco míň, než lidi? Spíš s tebou není něco v pořádku..
   Kdo říká, že zabíjím mouchy, pavouky, nebo komáry? :)
   Myslím, že ani jeden z nás není vhodný řešit otázku toho, co se jedlo v minulosti a už vůbec nemůžeme my, běžný smrtelníci, zjistit, jak dlouho žili a na co umírali..
   ''Áno, mäsá majú nevhodný vplyv na telo človeka, ale nie kvôli samotnému mäsu, ale kvôli látkam, ktoré sa do neho dávajú.'' Ahh, vážně? vážně do masa (mléka, sýru, etc) přidáváme cholesterol?
   Naopak s další větou částečně i souhlasím...jde o to, v jak velké míře ty potraviny jíš. Nemůžeš přece jíst neskutečný množství oříšků a pít olej po litrech.
   Jsme všežravci? Ale prosím tě. Všiml/a sis někdy rozdílu mezi pusou naší, morčecí a tygří? Tygři pohybují čelistmi nahoru a dolů, aby mohli maso trhat a rovnou spolknout, kdežto morčata svojí potravu žvejkaj a hubičkou jdou do leva a do prava. Je tu nějaká podobnost s naší pusou? Cink cink, máme shodu, morče. :)
   Přirozený by to bylo, pokud bysme si ulovili sami králíka, zakousli ho a snědli se všema těma šlachama, krví a tepnama. Jenže to my neděláme...my si koupíme maso v obchodě, popřípadě si ho zabijem sekáčkem na zahrádce, a tepelně si ho upravíme. To zní dost přirozeně, ano.
   Spíš by ses mohl/a trošku zamyslet ty nad tím, co píšeš, protože tohle, co jsi napsal/a, může napsat jenom člověk, co o tom nic moc neví, ale to je naprosto v pořádku, nemůžeš vědět všechno.
   A ještě něco...opravdu ti přijde chytrý ptát se doktorů, když oni dostávaj peníze za to, že nás léčí, nebo spíš 'léčí' práškama? A navíc spousta výživovejch specialistů ani netuší, o čem mluví, když daj holce za*ranou dietu o 5 000 Kj!
   Možná bys měl/a trošku přemýšlet ty...

   Vymazat
  2. Tieto zvieratá by neprežili z jediného dôvodu, pretože existuje niečo ako potravinový reťazec, neviem, či si o tom už niekedy počula. Ak by si vypustila všetky sliepky do lesov, do roka neostane ani jedna, pretože má veľa silnejších predátorov. A veľké zvieratá? Nedokážu sa brániť, nikdy totiž ani nemuseli.
   A áno, zvieratá sú menej ako ľudia. Rovnako ako hmyz je menej ako zviera.

   A jasné, nikdy si nezabila žiaden hmyz, určite :D

   Ja neviem, či ľudia začínajú byť dementní (asi je to tou degeneráciou), ale keď dokáže niekto prehlásiť, že nie sme všežravci, tak svet speje do záhuby... Treba porovnať aj tráviaci systém človeka, bylinožravca a všežravca :)

   A pokiaľ už neveríš doktorom a špecialistom, ale radšej sa spoľahneš na internet... asi by ti ho mali zakázať.

   Vymazat
  3. O potravinovém řetězci jsem samozřejmě slyšela, protože je to klasickej argument masožravců. Chceš tedy říct že proto, aby se navzájem zvířata nesežrali, budeme je radši držet někde v kleci, kde si nic neužijou a pak je stejně sníme? Gratujuju, právě jsi řekl/a, že musíme pochytat všechny veverky. Nedokážou se bránit, protože jsme si je ochočili, správně. :)
   To, že používáme víc mozek a přemýšlíme, neznamená, že jsme něco víc. Zvířata maj taky city, pocity, emoce..
   Od tý doby, co jsem vegan, ne. Ale ty to určitě musíš vědět líp, jak já. :D
   Asi jsi to špatně pohopil/a, nemyslela jsem, že nejsme všežravci, protože JSME, ale taky jsme dost chytří na to, abysme si sestavili stravu jenom z rostlin, která nikomu neubližuje a je výborná.
   Doktorům věřím, o to nic, ale když vidím, co kolikrát vykládaj za blbosti, chce se mi z toho brečet. -_- Nespoléhám se na internet, ale na sebe. :)
   Nechci se s tebou hádat, očividně na to máme každej jinej názor a já ti ho nechci brát. Na rostlinné stravě je mi mnohem líp, zlepšily se mi vlasy, nehty, trávení, pleť..tak jenom propaguju to, co pomohlo mě. :) Každopádně děkuju za názor! :)

   Vymazat

Moc děkuju za každý komentář, dělají mě neskutečně šťastnou. ♥